Kategorie
książka wiek 9

Mirabelka – wiek 9+

Jest to książka, która wzbudziła we mnie ogromne emocje, którą pamięta się całe życie. Inspiruje ona do ważnych rozmów o: wojnie, patriotyzmie, tolerancji, niepodległości, miłości, dramacie ludzkim, odwadze, a przede wszystkim o wrażliwości i akceptacji. Tytułowa Mirabelka, to drzewko, które rośnie na Muranowskim podwórku. Historia rozpoczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej, a kończy w czasach współczesnych. Mirabelka nie jest zwyczajnym drzewem, ponieważ potrafi współodczuwać razem z ludźmi. Postrzega ich radość i nadzieję, ale też rozpacz i strach. Drzewo potrafi również rozmawiać z dziećmi, które traktuje jak swoją rodzinę.
W pobliżu rosnącej mirabelki wychowywał się autor książki, Cezary Harasimowicz, który potem, jako dorosły napisał tę wzruszającą opowieść.
Na uwagę zasługują również fanatyczne ilustracje Marty Kurczewskiej, które pełne wrażliwości i barw w cudowny sposób oddają klimat opowieści.
Na koniec trzeba wspomnieć jeszcze, iż pomimo, że na miejscu drzewka stoi teraz nowoczesny apartamentowiec, Mirabelce udało się powrócić na warszawski Muranów. 22 września 2018 roku, niedaleko zasadzono kolejne pokolenie drzewa. Mam nadzieję, że podobnie jak bohaterka powieści, będzie świadkiem wydarzeń towarzyszących Warszawie i jej mieszkańców.

Autor – Cezary Harasimowicz
Ilustracje – Marta Kurczewska
Wydawnictwo – ZIELONA SOWA
Rok wydania – 2018
Ilość stron – 200
Wiek – 9+

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim 🙂