W ofertach deweloperów i zestawieniach cen nieruchomości podawane są stawki za metr kwadratowy nowego mieszkania. Potencjalni inwestorzy na tej podstawie szacują budżet potrzebny na zakup własnego lokum. Nabywając nieruchomość w stanie deweloperskim, musimy brać pod uwagę dodatkowe koszty związane z wykończeniem i wyposażeniem. Kwoty potrzebne na ten cel mogą być wysokie, ponieważ ceny materiałów budowlanych i robocizny wciąż rosną.
Co składa się na cenę nowego mieszkania?
Prócz kosztów związanych z wykończeniem nieruchomości do ceny nowego lokum trzeba doliczyć też wydatek związany z nabyciem komórki lokatorskiej czy też miejsca postojowego dla samochodu. Niektóre firmy deweloperskie sprzedają mieszkania tylko z takimi dodatkami i wówczas ich cena wliczona jest w ogólny koszt inwestycji. W części ofert z rynku pierwotnego komórkę lokatorską i miejsce postojowe kupuje się oddzielnie, a ich nabycie nie jest obligatoryjne. By wiedzieć, jak jest w przypadku nowego mieszkania, które nas interesuje, warto dokładnie przeczytać ofertę lub porozmawiać o tym z przedstawicielem dewelopera.
Większość kupujących, którzy marzą o lokum z rynku pierwotnego, doskonale zdaje sobie sprawę z dodatkowych kosztów związanych z zakupem takich dodatków. Bywa, że podnoszą one cenę całej inwestycji nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego warto dobrze się zastanowić czy ich potrzebujemy, a jeśli nie, szukać ofert gdzie nie są one sprzedawane w pakiecie. Co ważne największym kosztem dodatkowym przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego jest jego wykończenie i wyposażenie. W praktyce nie wszyscy nabywcy są świadomi tego, ile przyjdzie mi wydać by nowe mieszkanie było gotowe na lokatorów.
Kupić teraz zamieszkać później
Niektórzy inwestorzy, gdy nie chcą czekać z zakupem mieszkania, decydują się na wykończenie go i urządzanie etapami. W tej sytuacji nie korzystają ze swojego nowego lokum, tylko dają sobie czas na przeprowadzenie najważniejszych prac w tempie na jakie pozwala im budżet. Wydatki związane z doprowadzeniem mieszkania do stanu pod klucz potrafią być bardzo zróżnicowane, zależą one nie tylko od regionu, w którym jest nasze mieszkanie, ale również od standardu, jaki chcemy osiągnąć. Do najważniejszych wydatków związanych z tym etapem należy wykonanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych, oświetlenie czy urządzenie kuchni i łazienki.
Dodatkowe koszty mogą stanowić od 30 do 50% ceny mieszkania od dewelopera. Warto mieć tego świadomość szczególnie wtedy, gdy kupujemy nowe mieszkanie na kredyt. Składając wniosek o pożyczkę, trzeba brać pod uwagę nie tylko cenę ofertową lokum, ale i wszystkie dodatkowe wydatki związane z doprowadzeniem go do stanu “pod klucz”. Jeśli tego nie zrobimy, może się okazać, że budżet, którym dysponujemy jest zbyt mały, a środków na prace wykończeniowe zabraknie. W wyliczaniu kosztów inwestycji szczególnie ostrożne powinny być osoby, które wynajmują mieszkanie i chcą się z niego przeprowadzić do własnego lokum. Jeśli budżet okaże się niewystarczający i etap wykończenia się przeciągnie, będą narażeni na wysokie koszty stałe. W najgorszym razie składać się na nie będzie rata kredytu i koszt wynajęcia lokalu, w którym mieszkają.