Szykują się kolejne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła Rekomendację WFD dotyczącą Wskaźnika Finansowania Długoterminowego, co oznacza, że do końca 2026 roku banki będę zobowiązane do utrzymywania tego wskaźnika na poziomie minimum 40 procent. Co to oznacza dla kredytobiorców?
Wprowadzenie Rekomendacji WFD ma ograniczyć ryzyko związane z aktualną strukturą finansowania kredytów hipotecznych. Zwiększony ma zostać udział długoterminowych instrumentów dłużnych w pasywach banku w stosunku do wartości udzielonych przez bank kredytów hipotecznych.
Komisja Nadzoru Finansowego podjęła działania mające na celu ograniczenie ryzyka płynności i ryzyka stopy procentowej, które ponoszą banki. Ma także wpłynąć na wzrost atrakcyjności oferty kredytów hipotecznych z oprocentowaniem stałym, dzięki którym kredytobiorcy nie ponoszą ryzyka stopy procentowej zobowiązań kredytowych. Rekomendacja WFD również wpisuje się w działania prowadzone przez KNF, a skierowana jest do banków krajowych.
Rekomendację WFD wprowadzono, aby zapewnić zwiększenie finansowania długoterminowych kredytów hipotecznych przede wszystkim długoterminowymi instrumentami dłużnymi, czyli takimi, których nie można wykupić w okresie co najmniej jednego roku. We wskaźniku zastosowana została preferencyjna waga dla kredytów hipotecznych oprocentowanych stałą lub okresowo stałą stopą procentową, co ma wspierać działania banków w udzielaniu takich kredytów. Preferencyjną wagę otrzymają również zielone instrumenty dłużne emitowane przez banki.
Aktualnie kredyty mieszkaniowe, które są zobowiązaniami długoterminowymi, finansowane są przede wszystkim krótkoterminowymi depozytami. Komisja Nadzoru Finansowego stoi na stanowisku, że taki model w skrajnych warunkach może powodować ryzyko niestabilnego finansowania. Jeśli zaś większa część portfela kredytów hipotecznych zostanie pokryta stabilnym finansowaniem długoterminowym, sektor bankowy stanie się bardziej odporny na szokowe sytuacje kryzysowe, które mogłyby prowadzić do gwałtownego, masowego wycofywania depozytów krótkoterminowych. W związku z wprowadzeniem Rekomendacji banki będą musiały wyemitować nowe instrumenty dłużne.
Jak wyjaśnia zastępca przewodniczącego KNF, wprowadzenie nowego wymogu dotyczącego finansowania długoterminowego sprawi, że bankowa oferta kredytów mieszkaniowych z okresową stałą stopą procentową stanie się bardziej atrakcyjna cenowo, a to ma zwiększyć popularność tego rodzaju kredytu. Wprowadzenie WFD nie powinno spowodować wzrostu kosztów kredytu hipotecznego dla klientów, gdyż biorąc pod uwagę obecny poziom marż, banki mają sporą elastyczność. Dzięki nowej regulacji sektor bankowy ma stać się bardziej odporny, a poziom aktywów i pasywów będzie bardziej dopasowany. Bankowe pasywa mają zostać wydłużone w dużej mierze w oparciu o listy zastawne, które, chociaż obecne na polskim rynku od dawna, nie są wystarczająco popularne. Obecnie przy 460 mld zł udzielonych kredytów hipotecznych poziom emisji listów zastawnych wynosi około 19 mld zł, a więc ich udział w strukturze finansowania jest bardzo niski.