Wszyscy jesteśmy już oswojeni z wysokimi cenami mieszkań, ale tak szokujących podwyżek cen garaży jak ostatnio, nikt się nie spodziewał. Nawet 200 tys. zł trzeba obecnie zapłacić za garaż wolnostojący w Warszawie na jedno auto. Skąd te rekordowe wartości?

W serwisach ogłoszeniowych znaleźć można szokujące ceny garaży w całej Polsce, nie rzadko przewyższające ceny aut, a niekiedy goniące ceny mniejszych kawalerek. Wśród ofert znajduje się na przykład warszawski Mokotów, gdzie za niespełna 16 mkw. garaż trzeba zapłacić niemal 235 tys. zł. Okazuje się, że posiadacze takich nieruchomości mogą się obecnie bardzo szybko wzbogacić.

Ceny garaży powalają

Nie da się ukryć, iż ceny garaży w 2024 r. przyprawiają o zawrót głowy. Choć specjaliści zauważają, że analizowanie tego rynku opiera się głównie na ogłoszeniach, gdyż brak jest danych, pokazujących jak faktycznie wyglądają transakcje, to ewidentnie ten skok cenowy powiązany jest z tym, co dzieje się na rynku mieszkaniowym. Tendencja na rynku nieruchomości jest wzrostowa i znajduje to odzwierciedlenie także na rynku garaży. Co jednak sprawia, że przeżywa on swój złoty okres?

Przede wszystkim jest na nie popyt. Na polskich drogach przybywa aut, natomiast miejsc do garażowania i postoju zdecydowanie wolniej. Ponadto wiele osób zdało sobie sprawę, jak dochodowy może to być biznes i podniosło stawki. Ich wysokość jest oczywiście ściśle powiązana z lokalizacją. Najdrożej jest w centrach dużych miast, gdzie brakuje miejsc postojowych, a wciąż rozszerzane strefy płatnego parkowania również podnoszą swoje ceny. Dodatkowo nawet pomimo dużego zainteresowania, budowa garaży wolnostojących nie jest lukratywną inwestycją z punktu widzenia inwestorów. Powodem są zbyt wysokie ceny działek w centrach miast, które jednak bardziej opłaca się przeznaczyć pod budowę nowych mieszkań.

Wynajem garażu tez do tanich nie należy

Ceny najmu garażu, miejsca postojowego czy miejsca pod chmurką na zwykłym parkingu także potrafią zaskoczyć. Otóż za wynajęcie dwóch pierwszych, trzeba obecnie zapłacić 300-400 zł i więcej. W większych miastach nie rzadko oferty mówią o ponad 600 zł miesięcznie. Natomiast nieco taniej wychodzi miejsce parkingowe pod blokiem, bo takie kosztuje w granicach 200 zł.

Czy warto inwestować w garaż pod wynajem?

Po pierwsze przedsięwzięcie nie wymaga tak dużego nakładu finansowego jak w przypadku zakupu mieszkania. Oczywiście dochód też będzie odpowiednio niższy, ale także koszty bieżące. Po drugie, wynajem garażu jest znacznie mniej kłopotliwy w porównaniu do wynajmowania mieszkania. Otóż najemca garażu nie podlega takiej ochronie jak lokator, w związku z czym można z nim rozwiązać umowę w każdej chwili.

Dodatkowo perspektywy na przyszłość są bardzo dobre, gdyż aut w Polsce przybywa szybciej niż miejsc do parkowania. W ostatnim stuleciu liczba samochodów w kraju zwiększyła się czterokrotnie, co jest najszybszym przyrostem w całej UE. Nie przybywa też terenów pod zabudowę, a te i tak, ze względu na większą opłacalność, przeznaczane są najczęściej pod zabudowę mieszkalną.