Sprzedaż mieszkania to ważna decyzja. Wiąże się z szukaniem kupca i zebraniem dokumentów niezbędnych do podpisania umowy. Jeszcze nim zdecydujemy się wystawić ofertę na którymś portalu ogłoszeniowym lub podpisać umowę z pośrednikiem, sprawdźmy kwestie podatkowe. O czym warto wiedzieć? Moment, w którym decydujemy się na sprzedaż nieruchomości, wpływa na wysokość taksy, którą będzie trzeba zapłacić. Co ważne opłata nie dotyczy wszystkich sprzedających, co oznacza, że można skorzystać z ulgi. Dzisiejszy tekst nie będzie jednak dotyczył kwestii podatkowych związanych ze sprzedażą mieszkania. Opowiemy za to o dokumentach, które są niezbędne, jeśli jako właściciel chcemy dokonać sprzedaży lokalu.

Znalazłeś kupca? To nie koniec zadań związanych ze sprzedażą lokalu

Komplet dokumentów, które musi posiadać właściciel, przystępując do sprzedaży, nie jest zawsze jednakowy. W transakcję poświadczoną prawnie musi być zaangażowany notariusz. To właśnie on może nam doradzić, jakie formalności należy załatwić w naszej konkretnej sytuacji. Na to, jak przygotować się do sprzedaży wpływa nie tylko typ własności mieszkania, które zbywamy, ale również obciążenia, na przykład hipoteka.

Jeśli nasze prawo do lokalu jest spółdzielcze, na sprzedaż potrzebna jest zgoda spółdzielni. Niezbędne okazuje się też zaświadczenie dotyczące obciążeń na mieszkaniu lub ich braku. Upoważniony pracownik spółdzielni jeszcze przed sprzedażą powinien dać nam dokument potwierdzający nasze prawo do nieruchomości. W przypadku lokali własnościowych wystarczy akt własności.

Jeśli posiadamy lokal spółdzielczy, ale nie jest on obciążony żadnymi kredytami czy zaległościami w opłatach, spółdzielnia ma obowiązek nam to poświadczyć. Oczywiście kredyt hipoteczny w trakcie spłaty nie zamyka nam drogi do sprzedania mieszkania. By to zrobić potrzebne są jednak bardzo konkretne dokumenty bankowe. Należy do nich pozwolenie na sprzedaż nieruchomości z kredytem, aktualny stopień spłaty lokalu czy promesa związana z usunięciem długu z księgi wieczystej po jego spłacie przez kupca.

Aby dokonać sprzedaży poświadczonej aktem notarialnym niezbędne jest też zaświadczenie o wymeldowaniu poprzednich lokatorów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Mieszkania z założoną księgą wieczystą wymagają mniej formalności. Wystarczy numer księgi, aby notariusz mógł sprawdzić status mieszkania, jego obciążenia i formę własności aktualnego właściciela. Jeśli tego typu dokumentu nie ma, trzeba zbierać odpowiednie zaświadczenia dotyczące wymienionych kwestii. Istnieją też sytuacje, gdy po odpowiednie dokumenty należy udać się do naszego Urzędu Skarbowego. Jest to niezbędne m.in wtedy, gdy sprzedawany lokal otrzymaliśmy w formie darowizny.

Formalności związane ze zbyciem nieruchomości mieszkalnej mogą wydawać się skomplikowane. Może właśnie dlatego wiele osób liczy przy tym na pomoc notariusza lub wynajmuje doradcę czy pośrednika w obrocie nieruchomościami. Przez całą tę procedurę da się jednak przejść samodzielnie.