Rasizm i nietolerancja NIE! – wiek 4+

Jest to książka, która prowokuje do bardzo ważnej i niezwykle potrzebnej rozmowy. Bycie tolerancyjnym w dzisiejszych czasach paradoksalnie jest jakoś trudne. Dziwnie to czasami wygląda w XXI wieku, gdzie cenimy sobie takie wartości jak wolność, swobodę czy szacunek.  

Florence Dutheil pokazuje w swojej książce, że świat może być piękny, a ludzie szczęśliwi jeżeli każdy może być sobą, tolerując i szanując się wzajemnie. 

Autor – Florence Dutheil
Ilustracje – Henri Fellner
Wydawnictwo – MUCHOMOR
Rok wydania – 2020
Oprawa – twarda
Ilość stron – 40
Wiek – 4+

Za duży na bajki – wiek 10+

Mam nastoletnią córkę i widzę jak zaczyna szukać swojego miejsca na świecie, budując własne postrzeganie wartości i zachowań. To już nie jest moja mała córeczka ale wspieram ją całym sercem oraz doświadczeniem mimo, że czasami błądzi. Ale właśnie przecież o to chodzi, prawda?

„Za duży na bajki” Agnieszki Bloska jest o tym, jak nasze dzieciaki wchodząc w świat dorosłych zmagają się z wieloma dylematami napotkanymi na tej drodze. 
To książka pobudzająca wrażliwość, zatrzymująca i zmuszająca do refleksji. To lektura do wspólnego poczytania, która otwiera obszary do ciekawych, czasami niełatwych rozmów. 
Agnorszka Bloska jest absolwentką filologii polskiej i i psychologii na UJ. Jest autorką dramatów i scenariuszy pełnometrażowych oraz wielokrotną finalistką i laureatką konkursów scenariuszowych. 

Autor – Agnieszka Bloska
Wydawnictwo – WYSOKI ZAMEK
Rok wydania – 2017
Oprawa – miękka 
Ilość stron – 148
Wiek – 10+

Gruffalo – wiek 3+

Mała myszka postanowiła przejść się po lesie. Podczas spaceru spotyka zwierzęta, które chciałyby ja zjeść, ale ta wymyślając historię o Gruffalo, groźnym potworze, który jest jej przyjacielem, skutecznie odstrasza drapieżników. W pewnym momencie na drodze naszej bohaterki staje sam Gruffalo. Oczywiście ma ją ochotę schrupać ale ta mała spryciula… 

Książka autorstwa Julii Donaldson ukazała się ponad 20 lat temu. Od tego czasu Gruffalo stał się światowym bestsellerem. Sprzedano ponad 13 milionów egzemplarzy i przetłumaczono na 76 języków. 

Ta zabawna historia, to dowód na to, że spryt i odwaga, mogą sprawić, że nawet najmniejsze stworzenia mogą okazać się silne i niezwyciężone.

Autor – Julia Donaldson
Ilustracje – Axel Scheffler
Wydawnictwo – Tekturka
Rok wydania – 2019
Oprawa – twarda
Ilość stron – 28
Wiek – 3+

Uwaga pająki – wiek 3+

Ile razy słyszeliście, że ktoś z waszych bliskich czy znajomych boi się pająków? Te włochate i pełne odnóż pajęczaki potrafią u niektórych budzić potężny strach. A to przecież, poza nielicznymi wyjątkami, sympatyczne stworzenia.

Dzięki książce Niny Dulleck może spojrzycie na nie bardziej przychylnym wzrokiem.
„Uwaga pająki” w zabawny sposób przedstawia sporo ciekawostek, które sprawiają, że po przeczytaniu książki zaczyna się patrzeć na pająki zupełnie inaczej. Gwarantuje, że nie jednemu młodemu i starszemu czytelnikowi zmienią się pająkowe stereotypy.
Książka budzi emocje, wprowadza wątek nauki, a przede wszystkim pokazuje dość ciekawą i chyba skuteczną metodę oswajania lęku przed przed tymi stawonogami. Gorąco polecam tę nowość z wydawnictwa Media Rodzina.

Autor – Nina Dulleck
Ilustracje – Nina Dulleck
Wydawnictwo – MEDIA RODZINA
Rok wydania – 2020 (nowość maj)
Oprawa – twarda
Ilość stron – 32
Wiek – 3+

Kino Dzieci – mądre filmy online i nie tylko

Kochani Rodzice,
Kino Dzieci podesłało nam ofertę dla Waszych dzieciaków. Spojrzeliśmy i wydaje nam się bardzo interesująca.
W jednym miejscu: https://kinodzieci.pl/filmy-kino-dzieci-on-line/ zamieszczono:

🚀 propozycje ponad 20 tytułów dla młodych widzów, które łączą dobrą zabawę z mądrością przekazu i bezpieczeństwem treści i formy (m.in. brak agresywnego montażu). Pod opisami filmów znajdziecie linki do platform, gdzie za drobną opłatą można legalnie zobaczyć filmy,
🚀 zestaw bezpłatnych tutoriali do zabaw plastycznych dla dzieci do obejrzenia i powtórzenia w domu,
🚀 a także dostęp do materiałów, które pomogą w rozmowie o wrażeniach dzieci po seansie, ich emocjach, odczuciach, osądach.

Jesteśmy wielcy – wiek 9+

“Jesteśmy wielcy” Amber Lee Dodd to książka, która zapada głęboko w pamięć. Zmusza do refleksji na temat szacunku i prawie do wolności. To opowieść o inności. O inności, która budzi zdziwienie, zaskoczenie, niedowierzanie, a także złośliwość i kpinę.
Dziewięcioletnia Sydney wraz rodziną mieszkają w Londynie. Pod wieloma względami jest to rodzina jak każda inna, ale po śmierci taty, ich życie mocno się komplikuje. Zaczynają się problemy finansowe, podupada sklep meblarski, który prowadzili rodzina, a i sami sąsiedzi nie są skorzy do pomocy. Rodzina postanawia więc przeprowadzić się do Portsmouth, gdzie ma ją wspomóc babcia. 
Wszystkie zmiany jakie w konsekwencji tego postanowienia miają miejsce, nowy dom, nowa szkoła, nowi koledzy są dla Sydney powodem do przeżywania ogromnego stresu. Dodatkowo rodzina Goodrowów pod pewnym względem jest inna niż przeciętne rodziny w Portsmouth. Mierząca niewiele ponad 124 cm mama bohaterki, musi poradzić sobie z pełnymi kpiny spojrzeniami, niewybrednymi komentarzami, a nawet pogardą ze strony obcych ludzi. Ta niechęć przenosi się na Sydney i jej starszą siostrę Jade.
W tej trudnej sytuacji, każdy próbuje poradzić sobie we własny sposób. Sydney ucieka w świat marzeń, nie chce rosnąć, próbuje zmniejszyć się do rozmiarów mamy lub wręcz w ogóle zniknąć. Jade, dodatkowo przechodząc młodzieńczy bunt, zaczyna dziwacznie ubierać się i zadawać z towarzystwem o wątpliwej reputacji. Pojawia się palenie papierosów i picie alkoholu. 
Ta książka uczy, czym jest wolność, jak walczyć o siebie i szacunek, jaki należy się każdemu człowiekowi. Amber Lee Dodd chce pokazać, że nie ma znaczenia jak wyglądamy, że tak naprawdę liczy się to, jacy jesteśmy i ile potrafimy z siebie dać innym, a niepowodzenia mogą stać się motorem do działania, które może zmienić nasze życie.

Autor – Amber Lee Dodd
Wydawnictwo – ZIELONA SOWA
Rok wydania – 2019
Oprawa – miękka
Ilość stron – 240
wiek – 9+

Nie, nie, nie! – wiek 2+

Nie będę jeść buraczków, nie założę tej sukienki, nie chcę iść na spacer”. Twoje dziecko właśnie odkrywa, że nie jest Twoim przedłużeniem, i chce coraz więcej rzeczy robić samodzielnie. Coraz częściej słyszysz od niego słynne „ja sam!. Nie raz pewnie, chcąc mu pomóc widzisz “zbuntowaną” minę i pojawiające się zdecydowanie maluchów. Zaczyna się bardzo ważny etap w życiu Waszych pociech.
“Nie, nie, nie!” Marie-Isabelle Callier z ilustracjami Annick Masson, to picturebook, który właśnie opowiada o tym istotnym momencie rozwoju dzieci. Mała Julka, która uwielbia się bawić, zaczyna negować wszystkie prośby mamy. Złości się i próbuje postawić na swoim, kiedy musi posprzątać swoje zabawki, umyć się, czy płożyć spać o wyznaczonej porze. Wszystko się zmienia, kiedy dziewczynka pierwszy raz nocuje u swojej koleżanki.
Ta sympatyczna książeczka na pewno będzie pomocna, kiedy wraz Waszymi “zbuntowanymi” pociechami będziecie starali się zrozumieć, co takiego dzieje się między Wami. Ponadto może przygotować Wasze maluchy do pierwszej nocowanki poza domem.
Dzieciom spodoba się historia Julki, bo łatwo się z nią utożsamić i znaleźć podobieństwa w jej zachowaniu.

Autor – Marie-Isabelle Callier
Ilustracje – Annick Masson
Wydawnictwo – ARTI
Rok wydania – 2019
Oprawa – twarda
Ilość stron – 32
Wiek – 2+

Kiedy nadchodzi smutek – wiek 3+

Dzieciństwo zdecydowanie kojarzy się z beztroską, niepohamowaną ekspresją, zabawą i lekkością. Zdarza się jednak, że wyzwania, otaczająca rzeczywistość, czy zmiany mogą wywołać w naszych pociechach niepokój, frustrację, czy smutek.
“Kiedy nadchodzi smutek” Evy Eland pisarki i ilustratorki to książka, która pomaga oswajać dzieciaki z pojawiającym się czasami smutkiem.
W opowieści, pewien chłopiec zastanawia się, kim jest jego duży, dziwny i posępny towarzysz. Nie wie co ma z nim zrobić, bać się go, omijać, a może pobawić? Na początku chłopiec zaczyna się przyglądać stworowi i …
Eva Eland potrafi w bardzo prostych słowach oraz ilustracjach przekazać istotę rzeczy. Językiem bliskim dziecka tłumaczy to, co niewidzialne i niepojęte pomagając mu zrozumieć jaką emocją jest smutek.

Autor – Eva Eland
Ilustracje – Eva Eland
Wydawnictwo – MAMANIA
Rok wydania – 2019
Oprawa – twarda
Ilość stron – 26
Wiek – 3+

Wielka Zbiórka Książek

Ruszyła Wielka Zbiórka Książek organizowana przez fundację Zaczytani.
W zeszłym roku zebraliśmy ponad 1300 pozycji, które trafiły do szpitalnych bibliotek. Czy w tym roku uda nam się pobić ten rekord? Mali i Duzi pacjencji liczą na Wasze wsparcie.


Jak skutecznie działać na Żoliborzu? “Stwórzmy pole dla pomysłów”

Trwa cykl spotkań “Pole dla pomysłów”, które mają zachęcić mieszkańców, działaczy społecznych i przedsiębiorców Żoliborza do dzielenia się pomysłami na wspólne inicjatywy. Pojawia się też wiele pytań: dlaczego jedne projekty odnoszą spektakularny sukces, podczas gdy inne na każdym kroku napotykają trudności. Kofifi oczywiście bierze udział w tym przedsięwzięciu.

Zachęcamy do przeczytania artykułu – https://gazetazoliborza.pl/2018/12/jak-skutecznie-dzialac-na-zoliborzu/