Mała Kultura – blog

Witamy Was serdeczne

Po blisko kilkunastu latach pracy w różnych korporacjach postawiliśmy wszystko na jedną kartę. Nasza przygoda z Kofifi rozpoczęła się w połowie grudnia 2017 r. Dzięki Wam, nasi Mali i Duzi goście, jest to nasze miejsce na Ziemi, które inspiruje nas i daje nam mnóstwo satysfakcji.

Chodź czasami jesteśmy niebotycznie zmęczeni, wpadają nam do głowy kolejne pomysły, które jak się potem okazuje, bardzo Wam się podobają. Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do naszego autorskiego bloga „Mała Kultura”, gdzie znajdziecie informacje o szerokorozumianej kulturze przeznaczonej dla najmłodszych i rodzin. Będzie o książkach, sztuce, sprawach małych i trochę większych, miejscach i ludziach.

Zapraszamy

Gosia i RadekWYDARZENIAWydarzenia kulturalne


 • Spotkanie z Kicią Kocią – 30 i 31 marca

  Kochani, czy stęskniliście się za Kicią Kocią? My bardzo😃
  Mamy dla Was dobrą nowinę!
  Nasza bohaterka odwiedzi nas niebawem🐱
  Zapraszamy po autografy, na rozmowy o przyjaciołach Kici i wspólne zdjęcia:
  30 marca od 16.30 do 17.30
  31 marca od 11.00 do 12.00

 • O konsekwencji inaczej – warsztat dla rodziców 29.03

  O KONSEKWENCJI INACZEJ

  Zapraszamy na warsztat dla rodziców nt. konsekwencji, który odbędzie się u nas 29 marca 2019 od godz. 17 do 20.

  Cena: 80 zł (w cenę wliczone są materiały oraz słodka przekąska).
  Zapisy: do 20 marca poprzez e-mail coach@malgorzatagumowska.pl oraz w KOFIFI – warunkiem uczestnictwa jest wpłata na konto.
  Nr konta bankowego: 95 1090 1506 0000 0001 3715 0454
  OPŁATA ZA WARSZTAT NAJPÓŹNIEJ DO 22 MARCA

  Dla pierwszych trzech osób – bezpłatna konsultacja rodzicielska (poprzez video komunikator).

  Liczba miejsc: 20 (jeżeli zbierze się zbyt mała grupa, warsztaty mogą być odwołane).

  W czasie warsztatu:
  POROZMAWIAMY O KONSEKWENCJI W KONTEKŚCIE POTRZEB DZIECKA I RODZICA. Konsekwencja – słowo, które niektórych „wstrząsa”, nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, pozwala rodzicowi zadbać o siebie samego, jak i o dziecko i jego potrzeby. Bez tak rozumianej konsekwencji trudno niektórych sytuacjach zachować spokój, nie mówiąc o rodzicielskiej radości. Szczęśliwy rodzić wychowuje szczęśliwe dzieci.

  POROZMAWIAMY O KONSEKWENCJI WOBEC WARTOŚCI w odniesieniu do koncepcji wychowania opartego na wartościach. Jakie wartości są potrzebna i czy w ogóle są potrzebne? Od czego zależy system wartości i w jakich sytuacjach jest potrzeby – rodzicowi i dziecku. Po co konsekwencja, gdy chodzi o wartości?

  POROZMAWIAMY O SPOSOBACH BYCIA KONSEKWENTNYM RODZICEM. Często postępujemy intuicyjnie. Nie ma w tym niczego złego, jednak wciąż poszerzająca się wiedza o procesach wychowawczych daje nam różne narzędzia, z których możemy skorzystać☺ Ta wiedza posłuży Tobie, Drogi Rodzicu, jednak w konsekwencji (SIC☺!) również Twojemu dziecku.

  Nikt z nas nie rodzi się rodzicem, co oznacza, że do tej najważniejszej życiowej roli nie jesteśmy przygotowani. Wkraczamy w nią wraz z narodzinami naszego dziecka i z tej roli nikt nas już nigdy nie zwolni. Ta rola zakłada wiele zmiennych i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Nie jest łatwa, ale potrafi być bardzo satysfakcjonująca i uszczęśliwiająca. Tej roli można się uczyć☺

  Prowadząca Małgosia Gumowska – szczęśliwa mama dwóch wspaniałych dorosłych córek ☺ wciąż ucząca się swojej roli ☺ Coach, mentor, pedagog, nauczyciel od lat wspierający rodziców i… młodzież.


 • Razem rozkodujmy afazję – spotkanie 16.03

  Kochani, już w najbliższą sobotę 16.03 o 14.00 mamy otwarte spotkanie grupy wsparcia dla rodziców, którzy zaniepokojeni są rozwojem mowy swoich pociech.

  Czym jest afazja rozwojowa? To specyficzne zaburzenia mowy. Dzieci pomimo prawidłowego słuchu fizycznego i normy intelektualnej, mają trudności z nabywaniem i rozumieniem mowy. W praktyce dzieci te mają problemy m.in. z wyrażaniem myśli słowami, mówią powoli, składanie słów i zdań odbywa się z wysiłkiem. Ponad to nie opanowują w sposób naturalny systemu gramatycznego i składni języka, często nie rozumieją sensu słów lub całości wypowiedzi.

  Spotkanie prowadzą założyciele stowarzyszenia Razem Rozkodujmy Afazję.

 • Miejsce Przyjazne Dziecku

  Kochani, miło nam poinformować Was, że zostaliśmy laureatami konkursu “Świat Przyjazny Dziecku” w kategorii “Miejsce Przyjazne Dziecku”, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
  Dziękujemy szacownemu jury, ale również Wam, naszym Małym i Dużym gościom. Bez Was Kofifi nie byłoby jakie jest:)

 • Strojenie pierników przy kolędach – 15 grudnia godz. 16:00

  Kochani,
  w sobotę, 15 grudnia, mija rok odkąd rozpoczęliśmy naszą przygodę w Kofifi. W tym czasie poznaliśmy wiele wspaniałych rodzin, z niektórymi z Was zdążyliśmy się zaprzyjaźnić ❤️ Ilość ciepłych słów, które usłyszeliśmy przerosła nasze oczekiwania i sprawiła, że w gorszych chwilach nie mieliśmy ani na moment wątpliwości, że to co robimy ma sens.
  Dziękujemy Wam za to wszystko😃❤️ Dziękujemy również za Wasze uwagi i sugestie co możemy zrobić lepiej. Z naszej strony obiecujemy, że dalej będziemy wkładać w Kofifi tyle serca co dotychczas.
  Zanim jednak przyjdzie kolejny rok, chcielibyśmy na chwilę zatrzymać się w miejscu i wspólnie z Wami nacieszyć się zbliżającymi Świętami🎄
  Specjalnie na tę okazję upiekliśmy górę pierników do przystrojenia, które będą mogły stać się słodkim prezentem dla najbliższych. Mamy nadzieję, że wspólnie pośpiewamy także kolędy, a kto lubi grać na instrumentach niech koniecznie weźmie je ze sobą.
  Czekamy na Was w sobotę od 16.00 😃
  Małgosia i Radek

  P.s. Oczywiście wstęp wolny

 • Świąteczna Zbiórka dla Najmłodszych

  Kochani, grudzień to miesiąc, w którym szczególnie otwierają się serca. Nasze, w tym roku, mocniej zabiło dla wcześniaczków i ich rodzin, którzy pierwsze wspólne Święta spędzą na Oddziałach Neontologii.
  W tych trudnych chwilach trzymamy za nich kciuki i dołączamy do akcji „ZBIÓRKA DLA NAJMŁODSZYCH”.
  Dla wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć maluszki, przygotowaliśmy kolorowe pudełko (przy wejściu do Kofifi), w którym można zostawić podarki.
  Liczymy na Wasze wsparcie!
  Akcja potrwa do 14 grudnia.

  Szpitale, które objęte zostały akcją:
  – Instytut Matki i Dziecka w Warszawie – Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
  – Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie – Oddział Neonatologii
  – Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach – Oddział Neonatologii
  – Szpital Specjalistyczny im. W. Biegańskiego w Jędrzejowie – Oddział Neonatologii

 • Zaproszenia na wystawę „W POLSCE KRÓLA MACIUSIA, 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”.

  Drodzy Mali i Duzi, mamy dla Was do rozdania zaproszenia na wystawę „W POLSCE KRÓLA MACIUSIA, 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”.
  Jest to okazja do „wejścia w buty” małego króla, który musi objąć tron i na nowo zarządzić krajem, przeżywając przy tym różne perypetie. Na odwiedzających wystawę czeka też pełna atrakcji przestrzeń działań twórczych. Dzięki angażującym i pobudzającym wyobraźnię grom i zabawom – maszynie do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa – dzieci poznają trud rządzenia krajem.

  Aby stać się szczęśliwym posiadaczem zaproszenia (upoważniającego do odbioru biletu rodzinnego w kasie muzeum) wystarczy przyjść do Kofifi powiedzieć hasło: KRÓL MACIUŚ.
  Zabawa potrwa do wyczerpania zaproszeń (mamy 9 sztuk).

  #kofifiwarszawa #muzeumpolin #wystawadladzieci #warsaw #dladzieci #rodzinnie #krolmacius #januszkorczak

 • Kofifi w TOP 10 kawiarni i bawialni dla dzieci i rodziców

  Kochani, miło nam poinformować Was, że znaleźliśmy się w TOP 10 kawiarni i bawialni dla najmłodszych!

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24201566,gdzie-sie-schowac-przed-smogiem-polecamy-kawiarnie-do-ktorych.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Warszawa_Wyborcza&fbclid=IwAR1S1Pt15AmOWUiUy75eNshPbDLVdjnKNdZFYH2GBrWAjf1iwma2zGxRqj0

 • Harfa i tańczący skrzat – bajkowy koncert w Kofifi

  W sobotę, 1 grudnia, o godz. 11.00 zapraszamy dzieci na niecodzienne spotkanie „HARFA i TAŃCZĄCY SKRZAT”. Będzie to okazja do poznania, poprzez zabawę, jednego z najstarszych instrumentów oraz wysłuchanie bajki osadzonej w elficko-celtyckiej magii, poruszającej temat pomagania sobie oraz bezinteresownej dobroci.
  Spotkanie poprowadzi Kasia Kolbowska – – harfistka związana z zespołami „Libelid” oraz „Lady Aarp”. Szczęśliwa mama Adriany i Mikołaja.
  Serdecznie zapraszamy!

  Wstęp 30 zł.
  Bilety do nabycia w Kofifi.
  Rezerwacje tel. 501 183 953

 • Kicia Kocia w Kofifi 24 – 25 listopada

  Najbliższy weekend Kicia Kocia powraca do Kofifi.

  Wszystkie dzieciaki, które chciałyby uścisnąć jej łapkę, przybić piątkę, przytulić się czy zrobić pamiątkowe zdjęcie, zapraszamy w sobotę i niedzielę w godzinach 16.00 17.30

 • MAŁY SPUTNIK w Kofifi – pokaz animacji Jurija Norsztejna

  „MAŁY SPUTNIK” w Kofifi
  Już jutro, w niedzielę, zapraszamy Małych i Dużych na pokaz animacji Jurija Norsztejna. Wśród wyświetlanych filmów – „Jeżyk we mgle” uważany za animację wszech czasów!!! Nie ukrywamy, że są to filmy ambitne w odbiorze dla pokolenia wychowanych na disneyowskiej kresce, ale towarzyszący im magiczny nastrój, filozoficzna głębia i prostota sprawiły, że pokochały je miliony ludzi na całym świecie. Sam Jeżyk doczekał się nawet swojego pomnika w Kijowie.
  Plan projekcji:
  📽‪16-16.30 – „Lisica i Zając”, „Czapla i Żuraw”‬
  📽17.00 – 17.30 – „Jeżyk we mgle”, Bitwa nad Kierżeńcem”‬

  WSTĘP WOLNY!

  Lisica i Zając
  Film z 1973 rok. Fabuła została oparta na motywach starej rosyjskiej baśni ludowej w interpretacji Władimira Dala. Stylistyka nawiązuje do wzorów ręcznie wyszywanych makatek ludowych.
  Pierwsza nagroda na II Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Zagrzebiu.
  Pierwsza nagroda na VII Wszechzwiązkowym Festiwalu Filmowym w Baku.

  Czapla i Żuraw
  Film z 1974 roku na podstawie bajki Władimira Dala.
  Żuraw i czapla chcą się pobrać, ale w związku z tym, że każde z nich miewa huśtawkę nastrojów i oboje są nieznośnymi ptakami, nie udaje im się stworzyć rodziny.
  Pierwsza nagroda na X Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy
  Pierwsza nagroda na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Nowym Jorku.

  Jeżyk we mgle
  Film z 1975 roku. Wieczorami Jeżyk ma zwyczaj odwiedzać swojego przyjaciela Niedźwiedzia. Pewnego razu idąc do niego, gubi się w gęstej mgle i zaczyna odczuwać świat innymi zmysłami. Wyobraźnia zaczyna działać…
  III nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Chicago
  Grand Prix XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Teheranie
  Pierwsza nagroda za najlepszy film animowany w Wszechzwiązkowym Festiwalu Filmowym w Funze

  Bitwa nad Kierżeńcem
  Film z 1971 roku na motywach starej legendy i poematu symfonicznego rosyjskiego kompozytora Nikołaja Rimskiego-Kossakowa. Historia opowiada o niewidzialnym grodzie Kierżeńcu, który zniknął pod powierzchnią jeziora, aby uniknąć ataku najeźdźców tatarskich.
  Nagroda dla najlepszego filmu animowanego na VII Międzynarodowym Festiwalu w Karlowych Warach
  Grand Prix I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Zagrzebiu
  Nagroda dla najlepszego filmu animowanego na V Wszechzwiązkowym Festiwalu Filmowym w Tbilisi

  #kofifiwarszawa #sputnikfestiwal #laczynasmiloscdokina #filmfest #dladzieci #rodzinnie #ksiegarniadladzieci #warsaw #warszawa

 • MAŁY SPUTNIK” w Kofifi – interaktywne czytanki o Maszy i Niedźwiedziu

  MAŁY SPUTNIK” w Kofifi
  Miłośników „Maszy i Niedźwiedzia” zapraszamy, dziś w sobotę o 16.30, na interaktywne czytanki nowych przygód tych przesympatycznych bohaterów.
  Wspólne czytanie będzie też pretekstem do wykonania ilustracji do poznanych bajek.
  Dla najbardziej zaangażowanych małych artystów mamy nagrody, które uroczyście wręczymy 18 listopada na festynie „Maszy i Niedźwiedzia”.
  Zapraszamy.
  WESTĘP WOLNY !

 • Mały Sputnik w Kofifi

  Dziś startuje 12. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

  Kofifi jest Partnerem sekcji dziecięcej „Mały Sputnik”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla dzieciaków atrakcje w naszej kawiarni:

  Sobota, 10 listopada godz. 16.30 – interaktywne czytanki nowych przygód „Maszy i Niedźwiedzia

  Niedziela, 11 listopada godz. 16.00 – pokaz animacji dla dzieci Jurija Norsztejna

  Niedziela, 18 listopada godz. 16.00 – festyn „Maszy i Niedźwiedzia”

 • Mały Sputnik ROZDANIE!!!

  Za chwilę na warszawskim niebie na dobre zagości Sputnik, czyli festiwal filmów rosyjskich. Z tej okazji mamy dla Was ROZDANIE!!!
  8 BILETÓW otwartych na Mały Sputnik i 2 BILETY na „Duży” Sputnik.
  Wystarczy tylko zapisać się na nasz newsletter na stronie www.kofifi.waw.pl i przynieść do Kofifi zrobiony w dowolnej technice obrazek do bajki „Masza i Niedźwiedź” Liczy się kolejność wykonania wszystkich zadań.

  Bilet otwarty „Mały Sputnik” upoważnia do odebrania darmowego biletu dla 2 dzieci i 1 dorosłą osobę na dowolnie wybrany seans z repertuaru „Mały Sputnik”
  Bilet otwarty Sputnik upoważnia do odebrania 1 darmowego biletu na dowolnie wybrany seans z repertuaru festiwalu „Sputnik nad Polską”.

   

 • Kochani, zostaliśmy Partnerem sekcji dziecięcej „Mały Sputnik” Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”!

  Mały Sputnik 2

  Filmy rosyjskich twórców zostaną wyświetlone na warszawskich ekranach w dniach 8-18 listopada.
  W Kofifi, z tej okazji, przygotujemy dla Was kilka niespodzianek!
  Już niedługo będziecie mogli wygrać bilety otwarte na filmy dla dzieci w ramach Festiwalu. Bądźcie czujni i obserwujcie nas uważnie.

  Mały Sputnik 1

 • Kochani rozpoczęliśmy współpracę z Komitetem Ochrony Praw Dziecka

  KODP Kofifi

  „Dobryj dien, Dobryj dien, tu Twoje radio, Hello!” 

  Śpiewająco chcielibyśmy Wam donieść, że rozpoczęliśmy współpracę z Komitetem Ochrony Praw Dziecka! Dla nas, w Kofifi, szczęście dzieciaków jest najważniejsze. Będzie się działo!!! I to dużo dobrego! Na początek chcielibyśmy Was zaprosić na KONCERT CHARYTATYWNY ENEJ.

  14 października godz. 19.00 – Hulakula (ul. Jagiellońska 82b).

  Bilety w cenie 29-39 zł
  www.bilety24.plKSIĄŻKIKsiążki

Wszystkie prezentowane pozycje, można zakupić w naszej księgarni


 • Opowieści o pilocie Pirxie – wiek 12+

  Bohaterem dziesięciu opowiadań jest astronauta Pirx. Początkowo kadet, później pilot, nawigator, a następnie komandor. Każda historia, to kolejny etap jego dojrzewania jako człowieka, pilota i dowódcy. Pirx musi dowieść wartości niedoskonałego człowieczeństwa w konfrontacji ze światem maszyn i cybernetycznego myślenia. Historie naszego bohatera to pretekst, ...
  czytaj więcej...
 • Czy wróżka Zębuszka istnieje? – wiek 5+

  Urzekła mnie ta książka przeogromnie. Niech Was nie zwiedzie jej tytuł, temat jak najbardziej poważny i oczywiście nie dosłowny.Każdy z nas chce, żeby nasze dzieci wychować na porządnych i mądrych ludzi. Tylko zapominamy, że sami byliśmy dziećmi i zbyt czasami poważnie podchodzimy do tego zadania. ...
  czytaj więcej...
 • Dzień czekolady – wiek 6+

  Są takie książki, które na długo zapadają nam w pamięci. To lektury dla maluchów, które poruszają bardzo istotne tematy. Takie, o których zazwyczaj nie rozmawiamy z nimi, ponieważ skoro ich nie dotyczą, to nie warto o nim mówić. Nic bardziej mylnego.“Dzień czekolady” to opowieść o ...
  czytaj więcej...
 • Wakacje z duchami – wiek 7+

  “Wakacje z duchami” Adama Bahdaja, to kolejna książka przygodówka, która wciąga od pierwszych stron młodych czytelników. Po raz pierwszy ukazała się w 1961 roku, natomiast w 1970 roku nakręcono mini serial pod tym samym tytułem.To historia trzech chłopców: Perełki, Paragona i Mandżara, którzy spędzają ...
  czytaj więcej...
 • Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historie – wiek 5+

  Doczekaliśmy się kontynuacji książki “Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat”. Tym razem mamy opowieści o niezwykłych kobietach z całego świata, z różnych epok historycznych, które dokonały wielkich czynów w dziejach ludzkości.To książka skierowana do najmłodszych czytelników. Dzięki kolorowym ilustracjom, które wręcz zapraszają do zabawy i ...
  czytaj więcej...
 • Podróż za jeden uśmiech – wiek 9+

  Na Wasze życzenie dziś o kolejnym klasyku literatury dziecięcej, czyli o “Podróży za jeden uśmiech” Adama Bahdaja.Tę książkę powinien znać każdy w naszym wieku (40+:)), bo nawet jeśli jej nigdy nie czytał, to na pewno widział serial wyreżyserowany w 1972 r. przez Stanisława Jędrykę. Wielu ...
  czytaj więcej...
 • A ja nie chcę być księżniczką – wiek 4+

  Czy zawsze musimy podążać ścieżką, którą wytyczają nam inni? Czy każda dziewczynka musi być pielęgniarką i bawić się lalkami, a wszyscy chłopcy powinni zostać strażakami i znać wszystkie marki samochodów? Co z tą indywidualnością?“A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke z ilustracjami Emilii Dziubak ...
  czytaj więcej...
 • Tańcz, Córko Księżyca – wiek 3+

  Wiele razy podczas różnych dyskusji z moimi dziećmi pojawiały się tematy, a jak to było, jak ja byłem mały. Jest tak, że naszym pociechom nie mieści się czasami w głowach, że też chodziliśmy w podartych spodniach, przezywaliśmy się, czy koloryzowaliśmy nasze osiągnięcia. A przecież też ...
  czytaj więcej...
 • Różowa walizka – wiek 7+

  Czy jesteśmy tolerancyjni? Czy uczymy nasze dzieci tolerancji? Jestem przekonany, że na oba pytania odpowiedź brzmi TAK. Szkopuł w tym, że w praktyce z tą tolerancją bywa różnie. Nie macie czasami wrażenia, że jest ona obwarowana tyloma “ale”, że gdzieś samej tolerancji w tolerancji jest ...
  czytaj więcej...
 • Wielki dzień Małej Króliczki – wiek 5+

  Tym razem o empatii. Mówi i słyszy się o niej wiele, a jak to naprawdę z nią jest? Czym jest i kiedy się przydaje? Czy się z nią rodzimy, a może można się jej nauczyć? Nie ma prostej odpowiedzi na te pytania. Niezależnie od ...
  czytaj więcej...
 • Awantura w bajkach – wiek 6+

  Kto słyszał, żeby Baba Jaga, Śnieżka i inni znani bohaterowie ruszali na ratunek postaciom z nigdy niedokończonych opowieści? No właśnie, a Agnieszka Olejnik w swojej “Awanturze w bajkach” słyszała.Książka opowiada o Wyspie Bajek, którą zamieszkuje wielu bohaterów znanych między innymi z tekstów braci Grimm, Charles’a ...
  czytaj więcej...
 • Na pewno sobie poradzisz – wiek 6+

  Dziś o dość nietypowej pozycji książkowej, którą nazwałbym raczej broszurą. Jest to opowieść napisana przez mojego przyjaciela Przemka Jakóbczyka pt. “Na pewno sobie poradzisz”. Zaliczyłbym ją do gatunku survivalowej przygody z lekką nutą dreszczyku. Główna bohaterka nastolatka Zuzia, notabene wzorowana na dziewięcioletniej córce Przemka, w wyniku ...
  czytaj więcej...
 • Pan Samochodzik i Templariusze – wiek 8+

  Nie wiem jak Wy, ale jak byłem mały chciałem być taki jak Tomasz i rozwiązywać historyczne zagadki, przeżywając przy tym niesamowite przygody.“Pan Samochodzik i Templariusze” to chyba najbardziej znana część przygód Pana Tomasza, chociażby też za sprawą nagranego w 1971 roku serialu, gdzie w rolę ...
  czytaj więcej...
 • Do góry nogami – wiek 2+

  Kolejna książeczka po “Mniam” i “Ta-Da” Canizalesa, która zaprasza maluchy do świata pełnego iluzji i zaskoczeń. To książeczka i zabawka w jednym. Tyma razem autor zaprasza najmłodszych pożeraczy książek, żeby spojrzały na świat do góry nogami (swoją drogą dla nich to normalne, że tak patrzą ...
  czytaj więcej...
 • Bajczary i Czarbaje – wiek 5+

  “Bajczary i Czarbaje” to 12 baśni zebranych przez Joannę Papuzińską i jej syna Antoniego Beksiaka. To historie zasłyszane od rodzimych bajarzy z całego kraju. Można tu znaleźć bajki spod Tatr, z nad Wisły, czy Pomorza. Wiele z nich to opowieści mało znane, co dodaje im ...
  czytaj więcej...
 • Dobranoc gorylku – wiek 2+

  “Dobranoc, gorylku” to międzynarodowy bestseller wśród książeczek obrazkowych autorstwa Peggy Rathmann, amerykańskiej psycholog, laureatki Medalu Caldecotta, najbardziej prestiżowej amerykańskiej nagrody dla twórców książek obrazkowych. Sama książeczka w 2014 roku otrzymała drugie miejsce w Phoenix Picture Book Award, przyznaną przez Children’s Literature Association. “Dobranoc, ...
  czytaj więcej...
 • Tajemnicza moneta – wiek 9+

  “Tajemnicza moneta” to książka, która wciągnie w swoją fabułę wszystkich tych młodych czytelników, którzy kochają, kiedy świat magiczny przeplata się ze światem realnym. Gdzie historia toczy się szybko, jest pełna niespodziewanych zwrotów akcji, gdzie trzeba odkryć głęboko skrywane tajemnice, a po zakończeniu książki z ciekawością ...
  czytaj więcej...
 • Gustaw niestraszny duch – wiek 4+

  To nie jest książka o tym, jak nie bać duchów, czy potworów czyhających w kątach lub pod łóżkami naszych dzieci. “Gustaw niestraszny duch” to historia o tym, że warto być indywidualistą, a nie ślepo podążać za tłumem. Pokazuje, że czasami warto jest żyć w zgodzie ...
  czytaj więcej...
 • Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek – wiek 7+

  Dzisiaj klasyk mojego dzieciństwa, czyli “Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek” Hanny Ożogowskiej. Dawno, dawno temu żyło sobie rodzeństwo…..Żartuje, aż tak stary nie jestem, a książka jest ponad czasowa. Napisana dowcipnym językiem i pełna zaskakujących zwrotów akcji. Nasi bohaterowie Tomek i Tosia, to ...
  czytaj więcej...
 • Planetarium – wiek 7+

  “Planetarium” to zbiór informacji o kosmosie napisany przez prof. Ramana Prinja z University College London, a zilustrowany ręką Chrisa Wormwella. To kolejna pozycja wydawnictwa Dwie Siostry, która dołącza do atlasów “Animalium”, “Botanicum” i “Dinozaurium”. Tym razem wybieramy się na wizytę do “Muzeum Kosmosu”. Od “progu” ...
  czytaj więcej...
 • Co robisz z pomysłem – wiek 5+

  Tato mam pomysł na firmę – powiedział którego dnia mój syn Janek.Tak, a co to będzie za firma? – zapytałem.Będziemy budować samoloty z papieru i je sprzedawać – odpowiedział Janek.Interesujące. A powiesz coś więcej? – byłem ciekawy, jak ośmiolatek wyobraża sobie prowadzenie firmy.Pewnie. Ja i ...
  czytaj więcej...
 • 100 głupich pytań dla bystrzaków – wiek 6+

  Ciekawość i dociekliwość dzieci połączona z natychmiastowym zadawaniem przez nie pytań, to cudowny etap w ich rozwoju i nie wolno go zbagatelizować. Wszyscy o tym wiemy, ale czasami brak nam wiedzy, nie mówiąc o braku cierpliwości.“100 głupich pytań dla bystrzaków” to książka, która na pewno ...
  czytaj więcej...
 • Kiedy dorosnę – wiek 3+

  Jakoś tak jest, że najmłodsi, tak mniej więcej do 5-6 roku życia, doskonale wiedzą kim chcą zostać w przyszłości. Wówczas roztaczają piękne wizje bycia strażakiem, policjantką, architektem, które są pełne emocji, podziwu i chęci naśladowania. Później, kiedy stają się starsze, wkraczają na ścieżkę pragmatyzmu i ...
  czytaj więcej...
 • I Ty możesz zmienić świat – wiek – 7+

  Każde dziecko marzy, żeby być kimś ważnym i pomagać innym. Nie raz snują plany, że jak będą dorosłe, to zmienia świat.Ale czy trzeba czekać, aż będzie się dorosłym?Książeczka “I Ty możesz zmienić świat” to 42 inspirujące historie dzieci, które miały wpływ na losy świata. Są ...
  czytaj więcej...
 • Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki – wiek 3+

  Bajki Brzechwy, cudowne wydane przez Naszą Księgarnię, w pierwszym z czterech, pięknie ilustrowanym tomie. Wszystkie jakie napisał! Czytając ją powróciłem do dzieciństwa, jego zapachów i wspomnień.  Uwielbiałem jak mama czytała mi Pana Soczewkę na księżycu, Baśń o stalowym jeżu czy Pchłę Szachrajkę. Jeżeli jeszcze nie ...
  czytaj więcej...
 • Spacer z psem – wiek 3+

  Książka do opowiadania dla maluchów, ale za to jaka! To picturebook Svena Nordqvista, którego zapewne znacie dzięki książkom ze staruszkiem Pettsonem oraz jego kotem Findusem. Piękne i wciągające ilustracje, pełne szczegółów i kolorów.Historia niby prosta, pewien chłopiec postanawia pomóc swojej cioci wyprowadzając jej dużego psa, ...
  czytaj więcej...
 • Pyszna środa – wiek 5+

  Iva Procházková zaprasza do ciepłego, pełnego radości świata Hesi, która zaraża wszystkich nieograniczonym optymizmem. “Pyszna środa” to historia o tym, jak znaleźć równowagę pomiędzy sztywnymi zasadami i regułami, a spontanicznością i niekiełzaną wyobraźnią. To książka, która przypomina nam, jak niewiele trzeba zrobić, żeby być szczęśliwym ...
  czytaj więcej...
 • Sznurówka, ptak i ja – wiek 6+

  Mądra książka o prawdziwym życiu. Każdy ma w sobie wewnętrznego krytyka i różnie sobie z nim radzimy. Inaczej dorośli, a inaczej dzieci. “Sznurówka, ptak i ja” to historia, która w subtelny sposób pokazuję jak Wasze pociechy mogą okiełznać tego wewnętrznego zwierzaka, który blokuje ich poczucie ...
  czytaj więcej...
 • Mirabelka – wiek 9+

  Jest to książka, która wzbudziła we mnie ogromne emocje, którą pamięta się całe życie. Inspiruje ona do ważnych rozmów o: wojnie, patriotyzmie, tolerancji, niepodległości, miłości, dramacie ludzkim, odwadze, a przede wszystkim o wrażliwości i akceptacji. Tytułowa Mirabelka, to drzewko, które rośnie na Muranowskim podwórku. Historia ...
  czytaj więcej...
 • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – wiek 4+

  „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” to w ostatnich latach najlepsza przygodówka dla najmłodszych. Jest w niej wszystko, radość, śmiech, niesamowite przygody, ponad to pobudza wyobraźnię i zmusza do zastanowienia. W książce mamy dziesięć przygód, a każda z nich dotyczy innej skarpetki. Jedne znikną ...
  czytaj więcej...
 • Piraci Oceanu Lodowego – wiek 9+

  Kolejna niesamowita książka Fridy Nilsson po “Moja mama Gorylica” i “Prezent dla Cebulki”, która wbija w fotel albo kanapę. Po raz kolejny mamy przed sobą opowieść, która nie jest tylko banalnym czytadłem przygodowym. To czterysta stron fantastycznych przygód, które kryją wiele porównań i odniesień do ...
  czytaj więcej...
 • Odkrywca – wiek 8+

  Tato, ja bym sobie poradził w dżungli – powiedział któregoś dnia mój syn Janek.Jesteś pewien, tak sam bez niczyjej pomocy? To nie jest takie łatwe – odpowiedziałem.Jakby był jeszcze Tomek i Zuzia, na pewno dalibyśmy radę. Zresztą bylibyśmy jak bohaterowie “Odkrywcy”, którą właśnie przeczytałem – ...
  czytaj więcej...
 • Zwierzokracja – wiek 6+

  To niezwykle ważna książka. Nam uświadamia dlaczego tak ważne jest traktowanie zwierząt z szacunkiem, a naszym pociechom wprost pokazuje jak to robić.Książka po prostu uświadamia jakie skutki niesie za sobą bezmyślne traktowanie zwierząt. Stawia pytania nad którymi często się nie zastanawiamy np. czy słodki szczeniaczek ...
  czytaj więcej...
 • Najgorsze dzieci świata – wiek 5+

  Najgorsze Dzieci Świata to kolejna książka Davida Walliams wydana w Polsce. Ten tytuł nie jest przewrotny, one są naprawdę najgorsze. Gdyby ktoś szukał jednak drugiego dna w historiach, gdzie dzieci lepią ogromne kule z glutów, zarządzają własnymi wszami „na zgubę” miasta, ślinią się tak, że potrafią ...
  czytaj więcej...
 • Babcocha – wiek 7+

  Pewnego dnia wiatr od niżu wiejący przywiał do pewnej wsi Babcochę – czarownicę. Babcocha miała mały kok, wielki nochal z jeszcze większą brodawką i walizkę z mazidłami. Potrafiła wszystko! Justyna Bednarek, autorka między innymi nominowanego w konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY „Pana Kardana i ...
  czytaj więcej...
 • Moja mała myszka – wiek 1+

  “Moja mała myszka” to przesympatyczna historia jednego dnia z życia małego gryzonia. Nasza bohaterka budząc się rano postanawia zwiedzić łąkę na której mieszka. Beztrosko spędzając czas, podziwia kolorowe kwiaty, zaprzyjaźnia się jeżem i ptaszkiem, a kiedy zapada zmierzch wraca do swojego domku, żeby położyć się ...
  czytaj więcej...
 • Mały pokój z książkami – wiek 6+

  To zbiór 27 pięknych opowiadań, które swoim klimatem przypominają klasyczne baśnie. Nie znajdziecie tam jednak krasnoludków, smoków czy elfów, ale historie dzieci, które na co dzień zmagają się z różnymi przeciwnościami. Opowiadania pełne są mądrości i refleksji, co powoduje, że po przeczytaniu każdego, “zatrzymujemy” się ...
  czytaj więcej...
 • Pelikan. Opowieść z miasta – wiek 9+

  “Pelikan. Opowieść z miasta” to historia przyjaźni kilkunastoletniego Emila i pelikana, który postanowił zostać człowiekiem. Jest to niełatwa znajomość. Oboje nie mają łatwego życia, chłopiec przeżywa rozstanie rodziców, natomiast pelikan każdego dnia spotyka się z brakiem tolerancji i zrozumienia ze strony ludzi, choć… jest uważany ...
  czytaj więcej...
 • Alfabet niepodległości – wiek 10+

  To książka-leksykon dla dziesięcio-dwunastolatków, czyli dla tych dzieci, które jeszcze nie poznały w szkole zbyt wiele historii współczesnej. Napisana prostym i zrozumiałym językiem, zapewnia podstawę wiedzy o procesach odzyskiwania niepodległości i powstawania nowego państwa polskiego. Każde hasło jest odrębną całością, jednak wszystkie razem tworzą obraz, ...
  czytaj więcej...
 • Pan Pikulik i nieporozumienie w ZOO – wiek 4+

  “Pan Pikulik i nieporozumienie w zoo” Kevina Waldrona to książka o tym jak nasze humory i ciągle narzekanie wpływa na otoczenie. Pokazuje jak łatwo jest przekroczyć granicę za która można stracić kontrolę i popaść w ogromny pesymizm. Głównym bohaterem jest pan Pikulik, który jest dyrektorem ...
  czytaj więcej...
 • Bardzo głodna gąsienica – wiek 1+

  Tym razem o kolejnym dziecięcym klasyku, czyli “Bardzo głodnej gąsienicy”. Ta książeczka to skarbnica wiedzy i dobrej zabawy. Niby niepozorne ilustracje, a główny motyw, to przemiana gąsienicy w motyla ale to nie wszystko. Mamy pory dnia, liczby, dni tygodnia, poznamy owoce, co to znaczy zdrowo ...
  czytaj więcej...
 • 12 miesięcy – wiek 3+

  Cały rok w jednej książce. Dwanaście pięknych wierszyków na każdy miesiąc, opatrzonych kolorowymi ilustracjami autorstwa Ewy Poklewskiej-Koziełło. Całość stanowi bardzo ciepłą i przyjemną lekturę dla dzieci do poczytania do snu i nie tylko. Autor – Brykczyński MarcinIlustracje – Ewa Poklewska-Koziełło.Wydawnictwo – LITERATURARok wydania – 2015Ilość stron ...
  czytaj więcej...
 • D.O.M.E.K – wiek 5+

  Jeżeli chcecie przekonać się jak fascynujący i ciekawy jest świat ludzkich domów, zapraszam Wasze pociechy do lektury “D.O.M.K.U” Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Czytając tę książkę wciągniecie się w odrywanie nowych budowli i poznacie cuda architektoniczne. Przekonacie się, że można mieszkać w domku – ...
  czytaj więcej...
 • Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – wiek 4+

  Profesor Leszek Kołakowski napisał tę opowieść dla swej córki w 1966 roku. Oczywiście z z powodu cenzury w tamtych czasach, bajka nie została wydana. Wiadomo poglądy filozofa nie były po drodze ówczesnym władzom. Na rynku książeczka, dzięki wydawnictwu Muchomor, pojawiła się w 2006 roku. To ...
  czytaj więcej...
 • Alfabet Polski – wiek 7+

  Bardzo ciekawa pozycja. Znajdziecie tu 54 hasła luźno związane z naszym krajem. Bez nadęcia z lekką dozą humoru. Mamy tu oczywiście informacje o Hymnie i Hejnale mariackim, ale też przeczytamy o Gosi Baczyńskiej albo limerykach Wisławy Szymborskiej. Dowiemy się także, co łączy Polskę z serią ...
  czytaj więcej...
 • Sprawdźcie sami… Pociągi – wiek 4+

  Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa: Tłusta oliwa. Stoi i sapie, dyszy i dmucha, Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha… Prawie wszyscy znają wiersz Juliana Tuwima “Lokomotywa”, ale nie o wierszu tym razem, tylko o lokomotywach i pociągach będzie:) “Sprawdźcie sami… ...
  czytaj więcej...
 • Księga ryków – wiek 1+

  Każdy rodzic bawi się ze swoimi pociechami w naśladowanie dźwięków różnych zwierząt. Zanim dziecko na dobre zacznie składać pierwsze zdania, świetnie przecież potrafi odpowiedzieć, jak robi konik, krówka czy piesek. Ale przecież zwierząt wokół nas jest zdecydowanie więcej, a każde z nich wydaje jakieś ...
  czytaj więcej...
 • Dorastanie – wiek 4+

  To piękna książka o etapach życia. Pokazuje młodym czytelnikom czym jest dorastanie, od narodzin, aż do śmierci. Sami wiemy, że czasami nie jest to łatwy temat do dyskusji z naszymi dziećmi. Oczywiście najwięcej emocji budzą wówczas etapy starości i śmierci. Dla maluchów jest to abstrakcja. ...
  czytaj więcej...
 • Jak zwierzęta śpią? – wiek 3+

  “Jak zwierzęta śpią?” to książka gdzie ilustracje i tekst stanowią kompletną całość. Rewelacyjna szata graficzna i krótkie wypełnione ciekawostkami notki o śpiących zwierzętach tryskające mądrym dowcipem i świetnie przemawiają do wyobraźni małych i większych czytelników. Na stronach znajdziemy śpiące flamingi i pelikany, foki i wydry, ...
  czytaj więcej...
 • Archistoria. Opowieść o architekturze – wiek 8+

  “Archistoria” to książka nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Nie oznacza to, że napisana jest ona trudnym, technicznym językiem, wręcz przeciwnie. Jeśli chcecie się dowiedzieć co łączy operę w Sydney z Koloseumjak , jak stara elektrownia w Londynie zmieniła się w nowoczesną galerię, co to ...
  czytaj więcej...
 • Księga dżungli – wiek 9+

  Dzisiaj słów parę o kolejnym na naszej liście klasyku, czyli o “Księdze dżungli”. Tyle już tej książce napisano, że przypominanie Wam o treści opowiadań byłoby dla Was stratą czasu. Napiszę tylko czym “Księga Dżungli” nie jest. Dżungla z powieści Kiplinga nie jest taka, jaką znamy z ...
  czytaj więcej...
 • Okropny rysunek – wiek 3+

  Mamy trójkę dzieci i rywalizacja, czasami zazdrość, czy naśladownictwo to dla nas chleb powszedni. Ma to swoje dobre strony ale czasami bywa trudno. “Okropny rysunek” to właśnie książeczka o takich relacjach młodszego rodzeństwa ze starszym. Inka nasza bohaterka ma starszego brata i bardzo chce być taka ...
  czytaj więcej...
 • Opowiem Ci Mamo “Co robią dinozaury” – wiek 3+

  Każdy rodzic wie, że przychodzi taki moment w życiu dziecka, kiedy w jego świecie rządzą dinozaury. Wtedy na długi czas wszystko musi być “dinozaurowe”, ubranka, jedzenie, filmy, książki, zabawki itd. Oczywiście wiedza rodzinna na temat tych stworzeń staje się wręcz akademicka. Mamy trójkę pociech i ...
  czytaj więcej...
 • Rok w przedszkolu – wiek 2+

  Jest to książeczka rozkładówka i dla tych pociech, które niedługo zaczną chodzić do przedszkola, jak i dla tych, które już tam uczęszczają. Ci pierwsi będą mogli zobaczyć jak to jest być przedszkolakiem, a ich rodzice otrzymają szansę oswoić się z tematem (nie ukrywajmy, że dla niektórych to ...
  czytaj więcej...
 • Mysi Domek “W porcie” – wiek 4+

  To już piąta część przygód Sama i Julii. Tym razem nasi bohaterowie odwiedzają swojego dziadka marynarza pracującego w porcie. Tam zaczynają się właśnie wyścigi łódek i nasze rezolutne myszki chcą w nim koniecznie wziąć udział. Razem z wujkiem Janem rozpoczynają budować swoją łódź, ale nie ...
  czytaj więcej...
 • Ucieszki Cieszka – wiek 5+

  Najfajniejszy optymista świata. Boguszek, czyli Cieszko, ze wszystkiego się cieszy. Ale nie tak chorobliwie, tylko naprawdę spontanicznie, radośnie i zdecydowanie autentycznie. Gdy poparzą go pokrzywy, to obserwuje z radością i ciekawością jak mu bąbelki wyskakują, gdy przytrzaśnie kciuk, to zastanawia się dlaczego jego paznokieć robi ...
  czytaj więcej...
 • Pazurzak – wiek 5+

  “Straszna” książka dla dzieci. Jest naprawdę ponuro, tytułowy Pazurzak to czarodziej, który odprawia czary używając języków ropuszych, łapek komarzych, smarków pajęczych i pożera czasami dzieci. Boicie się? Nie ma czego, to piękna książka o przyjaźni i inności. Kolejna opowieść o tym, jak często stereotypy i negatywne przyzwyczajenia ...
  czytaj więcej...
 • Dziadek do orzechów i Król Myszy – wiek 8+

  “Dziadek do Orzechów i Król Myszy”, podobnie jak “Opowieść wigilijna” to chyb najbardziej znane klasyki bożonarodzeniowe. Baśń została wydana na Boże Narodzenie w 1816 roku i niesamowite jest to, że do dnia dzisiejszego zachwyca i młodszego i starszego czytelnika.To historia z pogranicza snu i jawy, ...
  czytaj więcej...
 • Ernest i tajemniczy list – wiek 8+

  Tę książkę najpierw zaczęła czytać moja żona z Tomkiem i natychmiast się w niej zakochali. Potem sięgnęła po nią reszta rodziny, która też ją pokochała. “Ernest i tajemniczy list” to piękna opowieść, mądra, pouczająca i z dużą dawką humoru. Ernest, dziesięciolatek wiedzie baaaaaardzooooo nudne życie. Wraz ...
  czytaj więcej...
 • Tu jesteśmy – wiek 6+

  Wujku przygotowałem quiz o kosmosie, zagrasz ze mną? – zapytał mnie któregoś dnia mój przybrany syn Tomek.Oczywiście – odpowiedziałem. Coś tam o kosmosie wiem, więc wstydu nie będzie pomyślałem.Zaczniemy od łatwiejszych pytań – zaczął Tomek wygodnie rozsiadając się na kanapie. – w jakiej galaktyce mieszkamy?Oczywiście ...
  czytaj więcej...
 • Kropka z Błędem – wiek 5+

  Cudowna książka o przyjaźni, determinacji i … ortografii. Główna bohaterka, Kropka, mieszka w zeszycie w trzy linie razem z rodzicami i starszą siostrą. Pewnego dnia w życiu Kropki pojawia się Błąd. Błąd to przybłęda i jest cały czarny z małym ogonkiem. Od razu się zaprzyjaźniają, ale któregoś ...
  czytaj więcej...
 • Niezłe ziółko – wiek 6+

  “Niezłe ziółko” to książka, która w mądry sposób pokazuje najmłodszym, jak poradzić sobie ze zmianami, kiedy odchodzą ich ukochani dziadkowie. Pomimo poważnego tematu Barbara Kosmowska, autorka książki, w mistrzowski sposób oswaja czytelników z niełatwą historią. Książka jest opowiedziana w ciepłej, pełnej aromatycznych ziół tonacji. Jest też w niej sporo nadziei, ...
  czytaj więcej...
 • Drzewo życzeń – wiek 7+

  “Drzewo życzeń” to książka o stereotypach, dwulicowości, uprzedzeniach, samotności i o pragnieniu przynależności. To piękna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szczęście i akceptację, bez względu na narodowość, czy religię jaką wyznaje. To wyjątkowa książka, która w mądry sposób pokazuje, jak często krzywdzimy “innych” bezmyślnie ...
  czytaj więcej...
 • Odpowiedz mi – wiek 10+

  Rozmowy z naszymi pociechami o seksie, to dla niektórych trudny temat. Dlaczego? Co jest w tym takiego strasznego? To nadal jest strefa tabu, zupełnie niepotrzebnie. My rodzice niby zadajemy sobie sprawę z tego, że unikanie tego “niewygodnego” tematu i spławianie dzieci, które zadają trudne dla nas ...
  czytaj więcej...
 • Jak mama została Indianką – wiek 4+

  Ulf Stark w książce “Jak mama została Indianką” opowiada mądrą, ciepłą i zabawną. To opowieść, która może spotkać każdą mamę i każe dziecko. Jeżeli dotąd nasze pociechy “nie widziały” swoich mam dbających o dom i rodzinę, bo to przecież takie oczywiste, to po przeczytaniu tej ...
  czytaj więcej...
 • Prezent dla Cebulki – wiek 6+

  Czas przedświąteczny to m.in. czas szukania (niejednokrotnie na ostatnią chwilę) prezentów. Często pozbywamy się oszczędności tylko po to, żeby w domu pojawił się kolejny lepszy tablet, laptop czy telefon. Oczywiście nie jest to regułą, ale czasami warto zastanowić się przez chwilę, czy to, co chcemy pod choinkę ...
  czytaj więcej...
 • Lubię Leosia – wiek 1+

  “Lubię Leosia” to opowieść o dziecięcej zazdrości, nieśmiałości i nieprzewidywalności. To pouczająca i przystępna książka zarówno w treści jak i formie. Dzięki niej mały czytelnik razem z rodzicami dowiedzą się, jak unikać zazdrości i jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami na placach zabaw. Przemyca też, w ...
  czytaj więcej...
 • Śnieżne marzenie – wiek 1+

  Każdy ma marzenia, nawet Święty Mikołaj i zdarza się, że się spełniają. “Śnieżne marzenia” to książeczka właśnie o tym. Eric Carle nie byłby sobą, gdyby w tej prostej historii nie przemycił dużo pomysłów wspierających rozwój maluchów. Mamy otwierane okienka, liczenie, pory dnia (może nawet pory ...
  czytaj więcej...
 • Jak tata się z nami bawił – wiek 3+

  Drodzy tatusiowie, ile razy dziennie słyszycie “tato pobawisz się ze mną”? Jeżeli nie czujecie się na siłach podjąć wyzwania, to “Jak tata się  z nami bawił” Ulfa Starka jest zdecydowanie dla Was. Oczywiście żartuję, to nie jest poradnik (chociaż, możną na tę pozycję i tak ...
  czytaj więcej...
 • Przyszywany dziadek – wiek 6+

  „Przyszywany dziadek” Stanisławy Domagalskiej, porusza jedno z trudniejszych doświadczeń w życiu dziecka, rozwód rodziców. To książka, która pozwala choć trochę pomóc oswoić ten, często traktowany jak tabu, temat. Opowiada o przyjaźni Grzesia z sąsiadem, starszym panem z trzynastego piętra, który przypadkiem w dniu ósmych urodzin chłopca ...
  czytaj więcej...
 • Kapelusz za 100 tysięcy – wiek 9+

  Od czasu do czasu podrzucam naszym dzieciakom książki z mojego dzieciństwa, żeby sprawdzić, czy nie są to już archaizmy odstające treścią i językiem od ich świata. Tym razem padło na “Kapelusz za 100 tysięcy” Adama Bahdaja. Zuzka była zachwycona. Przeczytała ją w jeden dzień i ...
  czytaj więcej...
 • Baśnie Andersena – wiek 5+

  Pamiętam te miłe wieczory, kiedy razem z dziećmi czytaliśmy Baśnie Andersena. Pod ciepłym kocykiem, wszyscy przytuleni z wypiekami na twarzy przeżywaliśmy historie Małej Syrenki, Dzielnego cynowego żołnierzyka czy Calineczki.  To przecież są baśnie, które od pokoleń wzruszają, bawią i uczą dzieci na całym świecie. Nikomu nie ...
  czytaj więcej...
 • Koniberki – wiek 4+

  Kiedyś zapytano Weronikę Szelęgiewicz, autorkę „Koniberków, co sadzi o swojej książce”, wówczas pisarka odpowiedziała: „Uważam, że książka dla tak małych dzieci musi mieć charakter dydaktyczny (i jednocześnie powinna unikać natrętnego moralizatorstwa), dlatego opowiedziane przeze mnie historie mogą innym dzieciom pomóc uporać się z problemami i konfliktami, ...
  czytaj więcej...
 • Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur – wiek 4+

  “Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur” to nie tylko bajka o przygodach dwóch sympatycznych chłopców, ale przede wszystkim ciekawa lekcja o naszej rodzimej kulturze. Dzięki przygodom bohaterów, nasi mali czytelnicy poznają różnorodność, barwność naszych tradycji. Dowiedzą się, że każdy region naszego kraju posiada własne, ...
  czytaj więcej...
 • Złota księga bajek – Masza i Niedźwiedź – wiek 5+

  Masza Ta mała dziewczynka tylko wygląda na aniołka! W rzeczywistości to postrach leśnych zwierząt i psotnica jakich mało. Biada temu, kto stanie na jej drodze. Niedźwiedź dawno temu, czyli zanim do jego chatki zawitała Masza, Niedźwiedź prowadził ciche i spokojne życie byłego cyrkowca. A później? No cóż, wszystko ...
  czytaj więcej...
 • A moja ciotka – wiek 4+

  “A moja ciotka”, to jedenaście przezabawnych i zaskakujących historyjek, w sam raz do poczytania przed snem. Nasza bohaterka, to niezwykła ciotka, pełna zwariowanych pomysłów i z kosmiczną wręcz wyobraźnią. Z książeczki dowiecie się o tym, dlaczego wezwano ślusarza do żurawi, jak ciotka poradziła sobie z rolą multimilionerki, ...
  czytaj więcej...
 • Ciocia Jadzia w Transylwanii – wiek 4+

  Kolejna najnowsza (październik 2018) część przygód niesamowitej Cioci Jadzi. Tym razem nasza bohaterka wraz ze swoją bratanicą wyrusza na podbój zamku Draculi do Transylwanii. Tam oczywiście spotyka ich wiele przygód, wręcz detektywistycznych. Kim jest faktycznie tajemniczy majordomus Vlad IV, dlaczego Nikolau, pies prababci Brunhildy, która ...
  czytaj więcej...
 • Mała Księżniczka – wiek 7+

  Dziś zapraszam do klasyki gatunku, książki Frances Hodgson Burnett “Mała Księżniczka”. Ta angielska autorka (1894-1924) znana jest m.in z takich pozycji jak “Tajemniczy ogród”, “Mały lord”, czy ” Kraina błękitnych kwiatów”. Pisarka po raz kolejny, wprowadza nas w piękny i mądry świat, gdzie zawsze zwycięża dobro. To książka ...
  czytaj więcej...
 • Pewnego razu w Londynie – wiek 3+

  Dzięki wydawnictwu Literówka mam przyjemność napisać kilka słów o książce Gregorego Rogersa pt. “Pewnego razu w Londynie”. Historia zaczyna się, kiedy pewien chłopiec (Marek, Alan, Tomek, Janek, każdy może nadać mu własne imię, przecież to książka do opowiadania) w wyniku niefortunnych zdarzeń spowodowanych jego ciekawością świata, ...
  czytaj więcej...
 • Pax – wiek 7+

  “Pax” to pięknie napisana opowieść o dorastaniu, stracie, przyjaźni, wolności i wojnie. Książka została porównania do wybitnego dzieła Antoine’a de Saint-Exupéry’ego ” Mały Książe” i naprawdę na to zasługuje. Stwierdzenie „stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” to mądrość, która swoją oczywistością zapada głęboko w duszę. Peter, dwunastolatek opiekuję ...
  czytaj więcej...
 • Miś Uszatek – wiek 3+

  Na dobranoc – dobry wieczór miś pluszowy śpiewa Wam. Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam.   Jestem sobie mały miś, gruby miś, znam się z dziećmi nie od dziś. Jestem sobie mały miś, śmieszny miś, znam się z dziećmi nie od dziś!   Autor tekstu: Janusz ...
  czytaj więcej...
 • Krasnoludki – wiek 3+

  Tato wierzysz w krasnoludki? – zapytała mnie kiedyś nasza 4 letnia córka. Oczywiście – odpowiedziałem bez zastanowienia. E tam, tylko tak mówisz, bo jestem dzieckiem. Dorośli kiedy przestają wierzyć w krasnoludki, to one znikają – powiedziała poważnie Zuza i wybiegła do swojego pokoju. No ładnie, coś w tym chyba ...
  czytaj więcej...
 • Drzewo do samego nieba – wiek 4+

  „Drzewo do samego nieba” to opowieść w poetycki sposób przekazująca, czym są moralność, wytrwałość, konsekwencja, empatia i zrozumienie. Tytułowe drzewo, to symbol dorastania, samodzielności, radości, siły i tęsknoty. Dzieci bawiące się na drzewie poznają życie sąsiadów, zaprzyjaźniają się z nimi, uczą wrażliwości, dostrzegają ich zwykłe, ludzkie cierpienia i ...
  czytaj więcej...
 • Jesień na ulicy Czereśniowej – wiek 3+

  Za oknami piękna jesień, która zachęca do spacerów, zabawy na świeżym powietrzu i korzystania z ciepłego słoneczka. Nic tylko wyjść i używać na całego, a kiedy już miło spędzicie dzień, przysiądźcie wieczorem całą rodziną do książeczki “Jesień na ulicy Czereśniowej” i zobaczcie, jak mieszkańcy tej ulicy świętują jesienny ...
  czytaj więcej...
 • Dinozaurium – wiek 7+

  Dinozaury, każdego z nas fascynują niezależnie od wieku. Pojawiły się w triasie, około 237 milionów lat temu i do niedawna uważano je za wymarłe. Jak się okazało, pewne prace wykopaliskowe wskazały, że ptaki, nazywane dziś w języku angielskim avian dinosaurs („ptasie dinozaury”), są współczesnymi potomkami opierzonych dinozaurów. Wyewoluowały one ze swych teropodzich ...
  czytaj więcej...
 • Co kryje ciało? – wiek 4+

  Zawsze przychodzi taki etap u dzieciaków, że bardzo ich interesuję, co takiego ludzie mają w środku i jak to działa. Pojawia się tysiąc pytań, a dlaczego serce bije, ile mamy kości, skąd się bierze krew, gdzie są nerki, a jak wyglądają mięśnie itp. Co wtedy robić z ...
  czytaj więcej...
 • Będę strażakiem – wiek 2+

  Prawie każdy chłopiec, i pewnie też niektóre dziewczynki, w dzieciństwie chcieli zostać strażakami. Dlaczego? Wiadomo, strój, hełm, wóz strażacki, niebezpieczne akcje. Jednak przede wszystkim, za tym kryje się chęć zmierzenia się przez młodego człowieka, czym są odwaga, poświęcenie i chęć niesienia pomocy. O tym jest właśnie ,,Będę strażakiem”. ...
  czytaj więcej...
 • NeverMoor przypadki Morrigan Crow cz. 1- wiek 8+

  NeverMoor, dzięki wydawnictwu Media Rodzina, wreszcie zagościł na nasz rodzimy książkowy rynek. Za granicą dużo pisano o tej książce. Porównywano ją do świata Harrego Pottera, czy Czarnoksiężnika z krainy Oz. Ale to książka, która ma swoją “tożsamość” i nie potrzebuje porównań. Morrigan Crow, to “dziwna dziewczynka ...
  czytaj więcej...
 • Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich – wiek 5+

  Gdybyście spytali waszej mamy, czy wiedziała o istnieniu Piotrusia Pana, kiedy była małą dziewczynką odpowiedziałaby z pewnością: “Oczywiście, że tak kochanie”, a gdybyście zapytali ją, czy w tamtych czasach Piotruś jeździł na kozie, odpowiedziałaby: “Co za śmieszne pytanie! No pewnie, że jeździł!”. Kto nie zna przygód Piotrusia ...
  czytaj więcej...
 • Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia – wiek 4+

  Kochani rodzice swoich pociech, koniecznie musicie mieć w sobie coś z Piaskowego Wilka! Jeżeli jeszcze nie macie albo zgubiliście, natychmiast trzeba to zmienić. Tak jak on, łączcie duszę filozofa, psychologa i przyjaciela.  Nie pomijajcie trudnych tematów, nie uciekajcie w wieczne “za chwilę” albo “teraz nie mam czasu”. Rozmawiajcie  ...
  czytaj więcej...
 • Wiersze ulubione – wiek 2+

  Któregoś dnia przyszła do naszej księgarni mama, która koniecznie chciała kupić książeczkę z wierszykami dla swojej córeczki. Kiedy zobaczyła “Ulubione wiersze” Wandy Chotomskiej od razu pokochała tę książkę. Kto nie zna wierszy Wandy Chotomskiej. Każdy słyszał o pliszce, która swój ogonek chwali, albo o chłopaku ...
  czytaj więcej...
 • Przedpremierowo – Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina – wiek +2

  Dzięki Media Rodzinie mamy przyjemność przedstawić Wam nową książeczkę z przygodami Kici Koci i Nunusia – “Bardzo fajna rodzina”. To już druga pozycja, po “Gdzie jest szczurek”, z otwieranymi okienkami. Tym razem nasi bohaterowie wybierają się z wizytą do pani Kwiatek, która ma urodziny, ale ...
  czytaj więcej...
 • Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych – wiek 5+

  “Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych” to osiem zakręconych i wywróconych do góry nogami bajek. Historyjki są krótkie i naprawdę bardzo śmieszne. Śmieszne, w stylu Andrusowym, z jego specyficznym poczuciem humoru, grą słowną i przyśpiewkami, które zjednały mu dziesiątki fanów.  Zresztą autor przeszedł sam siebie, tworząc ...
  czytaj więcej...
 • Pan Motorek – wiek 4+

  Tato, co to znaczy mitrężyć? – zapytał mnie któregoś dnia Janek. To znaczy tracić czas – odpowiedziałem. Acha, a co to są rogatki? – zapytał ponownie. To niewielki budynek na granicy miasta, gdzie dawniej mieścił się posterunek miejski i gdzie pobierano opłaty wjazdowe albo zapora drogowa – uśmiechnąłem się. A ...
  czytaj więcej...
 • Najmniejszy słoń świata – wiek 6+

  Kiedy tę książkę czytał nasz syn Janek (miał wtedy siedem lat) miałem lekkie obawy. Historia słonika, który ucieka z Zoo, hmm… a jak sam wpadnie na podobny pomysł? Oczywiście wyszło wówczas ze mnie współczesne, stereotypowe myślenie. Jankowi opowieść się bardzo podobała i miał zupełnie inne ...
  czytaj więcej...
 • Bodzio i Pulpet – wiek 6+

  Bodzio i Pulpet Kofifi
  Wyobraźnia dzieci nie zna granic. My dorośli czasami, mimo szczerych intencji, mocno ją ograniczamy. Kupujemy zabawki “gotowce”, a potem się dziwimy, że leżą one w kącie. A przecież nam wystarczały kiedyś zwykły sznurek, pudełko po butach i była super zabawa. Ruszyliśmy tylko naszą wyobraźnię i ...
  czytaj więcej...
 • Kot Kocisław i jego ludzie – wiek 4+

  Kot Kocisław Kofifi
  Historia  Kota Kocisława zaczyna zaraz po przeprowadzce całej rodziny sześcioletniej Karolci z miasta na wieś. Kocisław, jak przystało na przedstawiciela swojego gatunku, leniwy, lubiący spać i za bardzo nie przemęczać się, bardzo jednak przejmuje się tym, że Karolcia czuje się samotna. Od razu bierze się do roboty ...
  czytaj więcej...
 • Malina cud dziewczyna, Malina szał dziewczyna, Malina miód dziewczyna – wiek 7+

  Malina Kofifi
  Jak dla mnie seria “perełka”. Książki są przezabawne, mądre, zaskakujące, wciągające i sprawiające ogromną radość czytania. Czytając je ma się poczucie w duszy wyjątkowego połączenia lekkości, odprężenia i refleksji. To nie tylko historie do czytania, ale też książki do uzupełniania. Każdy może stać się współautorem ...
  czytaj więcej...
 • Eri i smok – wiek 8+

  Eri i Smok Kofifi
  Tym razem nie będę rozpisywał się o książce baaardzo edukacyjnej i baaardzo głębokiej w treści. Nie oznacza to jednak, że “Eri i smok” jest mało wartościową pozycją. To bardzo dobra książka przygodowa dla dzieciaków od 7, 8 roku życia. Tytułowa bohaterka dostaje wyjątkowo ważną i ...
  czytaj więcej...
 • Uczucia – wiek 3+

  Uczucia Kofifi
  Jak często rozmawiacie ze swoimi pociechami o uczuciach? Bycie blisko własnych emocji i umiejętność ich nazywania wymaga ćwiczeń. Dlatego najlepiej uczyć tej sztuki już od kołyski. Dlaczego? Ponieważ zdolność do refleksji nad własnymi stanami emocjonalnymi powoduje rozwój obszaru mózgu, który jest odpowiedzialny za nasze radzenie sobie ...
  czytaj więcej...